Unit price in math

The unit price in math is the cost per item or cost per unit of measure.

Example #1: cost per unit of measure    

A bag of rice weighing 10 pounds cost 15 dollars. What is the cost of the bread per 1 pound?

$15  / 10 pounds = $1.5 / 1 pound

The cost of 1 pound is $1.5.

Example #2: cost per item    

Marc bought 5 pencils for $1.50. How much did each pencil cost? 

$1.5  / 5 pencils = $0.3 / 1 pencil

The cost of 1 pencil is $0.3 or 30 cents.

Recent math words

  1. Repeating Decimal - Definition and Examples

    Sep 12, 19 04:51 PM

    What is a repeating decimal ? A repeating decimal is a decimal in which ...

    Read More

  2. Reflex Angle - Definition and Examples

    Sep 12, 19 01:00 PM

    What is a reflex angle in geometry ? Definition and examples.

    Read More